Urológia

Zakrivenie penisu - Peyronieho choroba - Induratio penis plastica

Zakrivenie penisu - Peyronieho choroba - Induratio penis plastica

Zatvrdnutie a zakrivenie penisu , alebo INDURATIO PENIS PLASTICA alebo PEYRONIEHO CHOROBA je lokalizované ochorenie penisu, pri ktorom vzniká zápalové ložisko obalov toporivých telies penisu. V prvých fázach ochorenia je sprevádzané bolesťou penisu v mieste vznikajúceho plaku . Plak / ložisko lokalizovaného zápalu / postupne tvrdne a ukladajú sa do neho aj kalcifikáty. Toto ochorenie ak sa nelieči môže viesť k zakriveniu penisu alebo iným deformáciám, poruche erekcie a nezriedka k neschopnosti súložiť.

Dôležité je vedieť, že čím skôr sa liečba začne , tým je úspešnejšia, lebo ochorenie sa obvykle dá zastaviť a zabrániť tak deformácii penisu a bolestiam. Pri bolesti penisu, hmatnom zatvrdnutí neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie čím skôr, predídete tak deformáciám penisu, bolestiam a impotencii. Poktočilé formy s výraznými deformitami penisu je treba liečiť operačne.

Naše pracovisko používa v liečbe začínajúcich a ľahších foriem kombináciu metód - ultrazvukovú rázovú vlnu ESWT a injekčnú liečbu látkami ovplyvňujúcimi zápal alebo enzýmami. V prípade ťažkých foriem s výraznými deformitami penisuje obvykle potrebná chirurgická liečba.